Svatomartinské víno s sebou

Svatomartinské víno ve Vinné galerii 

Martin na bílém koni už přijel a Svatomartinská vína jsou ve Vinné galerii připravena. Mlaďochy si letos bohužel nemůžeme vychuntat společně, ale i tak se můžete zastavit a doplnit domácí vinotéky. 

Připravili jsme pro vás mladá vína Muškát a Tramín z našeho rodinného Vinařství Vican, Veselé víno od Horta a Svatomartinská vína od Plačka a Bízy ve všech vartiantách – tedy bílé, rosé i červené. 

Ke všem vínům máme samozřejmě připravené čerstvé i zrající sýry z naší Farmy Pálava. 

Tak si přijďte si pro svůj kousek Pálavy i vy. Jsme obchod a máme běžně otevřeno. S výběrem vína i sýru rádi pomůžeme.


Co je Svatomartinské víno a kde se vzalo?

Pití Svatomartinského vína má tradice sahající do daleké moravské a hlavně vinařské historie. Začátek listopadu byl pro tehdejší vinohradníky symbolem oslav a veselí - jejich celoroční práce na chvilku skončila a čekal je zasloužený odpočinek. Ale hlavně! Ochutnávalo se mladé víno nových odrůd. 

 

Moravští vinaři si odedávna přiťukávali ve sklepě novým, mladým, již jiskrným vínem na svátek sv. Martina, tedy 11. listopadu. Do té doby bylo přiťukávání mladým vínem zapovězeno. Dnes se ale do této každoroční tradice můžete zapojit i vy a spolu s námi v tento den odkrýt tajemství nového ročníku. Ochutnat právě zrozenou moravskou produkci. Není náhodou, že Svatomartinské víno nabízí jen několik odrůd. Využívá se těch, které časně dozrávají - a to v řádu několika měsíců. 

 

Pod značkou „Svatomartinské“ se tedy mohou prodávat pouze tyto druhy a odrůdy:

• Bílé víno: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát Moravský; typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité víno, suché

• Růžové víno: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké; typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité růžové víno, suché

• Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké; typová charakteristika: hladké sametové víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace, suché

 

Každý typ může být vyráběn buď ze samostatné odrůdy, nebo jako cuvée těchto odrůd.

Označení „Svatomartinské víno" je celonárodní známkou pro mladá vína, jehož držitelem ochranné známky je Národní vinařské centrum. Tato známka je využitelná všemi registrovanými vinaři v ČR, samozřejmě za splnění stanovených podmínek. 

 

Je takovou zajímavostí, že právě vlastnosti Svatomartinského vína mohou napovědět, jaká bude kvalita vína v daném roce. Pojďte tohle tajemství objevit s námi. :)