2018

Kalendář Slané ženy

Robert Vano

O cystické fibróze se mluví jako o nemoci slaných dětí. Tyto dospělé nemocné ženy chtějí světu ukázat, že ze slaných dětí vyrostou slaní dospělí. V jejich případě slané ženy, které jsou i přes těžkou diagnózu a nedobré vyhlídky krásné a plné života a nadějí. Ženy, které vypadají stejně jako ty zdravé, jen je to stojí mnohem více úsilí.
Ročník 2019 opět nafotil Robert Vano a oproti minulým kalendářům je tento rok barevný. Dámy jsou focené s historickými vozy, dobově to je od 40. po 80. léta 20. století.
Nemocné cystickou fibrózou můžete podpořit koupí kalendáře přímo v naší galerii či příspěvkem do sbírkové kasičky, kterou zde máme umístěnou po celou dobu výstavy.

CF je závažné dědičně podmíněné onemocnění postihující zejména dýchací a trávicí systém. Termín slané děti/slané ženy je příznačný, pacienti mají totiž výrazně slanější pot než zdraví lidé. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu každý den po celý život. CF je v současnosti nevyléčitelná. Průměrný věk dožití pacientů s CF je bohužel pouze 26let, ačkoli odborníci předpokládají že až 50% v současné době žijících pacientů by se mohlo dožít 37let. V České republice je diagnostikováno přes 630 nemocných, z nichž je přibližně 45% dospělých.

Auyan Tepui - Ďáblova hora a Andělský vodopád

Milan Sekanina

Toto indiánské jméno znamená v překladu Ďáblova hora. Je tak pojmenovaná rozlohou největší stolová hora v jižní Americe. Pro místní Indiány bývala nebezpečnou horou, na kterou nikdo nesměl ani pohlédnout bez toho aby riskoval, že se promění v jeden ze skalních pilířů, které horu lemují. I proto se Indiáni hoře vyhýbali a ta tak zůstávala dlouho neprozkoumána. O tom, že z její náhorní planiny padá do údolí nejvyšší vodopád světa, se tak svět dozvěděl až v roce 1933, kdy jej poprvé spatřil prospektor Jimmi Angel při přeletu hory letadlem. Vodopád, který teď nese jeho jméno (Salto Angel/Angel Falls), má výšku 979 metrů.

Teď už hora zapovězená není, ale trek na vrchol vodopádu Salto Angel i tak zůstává zajímavým a napínavým dobrodružstvím...  

Vystavené fotografie byly pořízené během přechodu přes Auyan Tepui a následného slanění vodopádu Salto Angel v roce 2017.

Slané ženy

Robert Vano

Výstava fotografií z kalendáře..

Dospělé pacientky s nevyléčitelnou vzácnou chorobou CYSTICKÁ FIBRÓZA - CF, které světu ukazují, že jsou i přes tuto těžkou dignózu krásné a plné života. Vypadají stejně jako ty zdravé, je je to stojí mnohem více úsilí.
Fotografie putují vždy během roku po různých místech v ČR. Jsou to většinou kavárny, nebo zázemí našich firemních dárců.

www.slanezeny.cz

Fotografie z Paříže

Anna Kunšteková

Anna Kunšteková (*1980, Malacky)
Slovenka, která svůj život dělí mezi Francii a
Českou republiku. Po ukončení studií v oblasti
cestovního ruchu se věnovala studiu cizích jazyků
– němčině a francouzštině a vrátila se ke svému
koníčku z dětství – kresbě a malbě. Z koníčku se
nakonec vyklubala láska k umění. Začala
navštěvovat soukromé hodiny kresby a malby v
brněnském ateliéru, kde pracovala s živým
modelem.

Plně se věnuje francouzštině,
francouzské historii a kultuře, což se stalo její
celoživotní vášní, stejně jako samotná Francie. A
právě z pobytů v Paříži čerpala náměty pro napsání
knihy Povídání z Paříže. Město nad Seinou
zachycuje také ve svých kresbách a občas vyloví z
kapsy i fotoaparát. V současné době pracuje v
oblasti kultury a umění, spolupracuje s kulturními
institucemi, kde se podílí na tvorbě a organizaci
vzdělávacích programů a přípravě kulturních akcí.

http://www.humanart.cz/portfolio/ART
http://www.dessine-moi-paris.com/fr/illustrateur/anna-kunstekova

PopArt

Klaudie Svrčková

Absolventka gymnázia v Českém Těšíně
Začalo to v dětsví kreslením prasátek jedním tahem, s časem se však barvy přesunuly spíše na plátno. PopArt, akryl, plátno. Sportuji, mám ráda akci. Potřebuji stále nové impulzy, potkávat nové lidi, poznávat nové věci, nová místa. Stále sbírat inspiraci, jak pro mou tvorbu, tak i k životu.
Na umění je krásné to, že se každému líbí úplně něco jiného. A já doufám, že jednoho dne se mi něčím podaří zaujmout právě Vás.

Abstraktní malby

Leila Kolkopová

Tvořím ve svém bytě, který je mi ateliérem. Můj cit a nadšení pro barvy rozvinul PhDr. Jiří Homola již během mého dospívání. Naše hodiny malování byly vždy o tom, že můžeš cokoliv, vyber si směr, najdi se, odliš se.

Bohužel mi to dlouhé roky nešlo a já se trápila, malbu i kresbu jsem tak na celých 10 let opustila. Nastal ovšem zvrat a to v podobě zcela nové tvorby. Začala jsem malovat abstraktně!

Toužila jsem nemít hranice, nehodnotit výsledek podle předlohy. Chtěla jsem zachytit své nitro, jehož vyjádření bude vždy správné, protože vychází ze mě. Díky tomu poslední dva roky maluju spontánně, vedu štětec po plátně a vyjadřuju svoje emoce.

Tak také vznikl kurz Svobodného malování. Malování je moje vášeň i forma relaxu a ráda o svých obrazech diskutuju s lidmi. Předávání této vášně druhým mě naplňuje. Cílem kurzu je přinést lidem radost do života, vrátit je do dětských let, kdy byl člověk uvolněný a hrál si. Chci lidem dokázat, že k malování není potřeba talent, ani roky strávené ve škole. Mým přáním je, aby lidé na kurzech relaxovali, vypustili starosti všedního dne a byli sami sebou.

Confessions - Vyznání

Bella Valentina

I’m an American/Belgian artist living in Brno, Czech Republic, in love with Abstract Expressionism and all things texture.

I enjoy doing what feels right, following the intuitive stream.

I draw inspiration from both educational and life experiences. Schooled in philosophy and education, I bring my curiosity, imagination, and desire for self-exploration. Additionally, being a multilingual American and European as well as having lived in California, Belgium, Italy, and the Czech Republic lend a unique perspective.

I found my technique and style through Intuitive Art. Influenced by the freedom of Abstract Expressionism and my desire to create texture, I developed emotional expression onto a variety of canvases, wooden to traditional, using a limitless blend of collaging, acrylics, and unorthodox tools. Each piece is an expression of feeling and although conscious decisions are made along the way, always begin without goal in mind. It can best be described as melting into the moment without thought, entering a transcendental state.

Bella Valentina
valentineroter@yahoo.com
www.bellavalentinaart.com