2016

Bytosti

Tereza Tulková

     Tereza Tulková se narodila v pátek třináctého v roce 1986 v Brně a je autorkou zaměřující se především na tvorbu kreseb a ilustrací, spolupracuje zejména se zahraničními autory. Je též členkou zahraničních uměleckých skupin.

      Inspirativní složkou pro její práce je lidské podvědomí, jakožto odraz celého vnitřního prostoru člověka a jeho psychologie. Tento prostor pak  vyjadřuje pomocí černobílých kreseb poukazujících na protipóly vědomé části mysli a části nevědomé, které se navzájem prolínají a vytvářejí tak rozmanitý celek.

        Obrazy tak znázorňují bránu, skrze níž lze projít do neprozkoumaných prostranství lidské mysli a nalézt zde podstatu vlastních pocitů a myšlenek, vzorců jednání a proměnit se v soběstačnou a uvědomělou bytost.

Akryl na plátně - vinné obrazy

Petr Lichtenberg

Možná se někteří opravdoví umělci pousmějí nad tím, že se považuji za „malíře,“ a to možná ani netuší, že jsem si to dal na vizitku. Ale nikdy jsem se netajil tím, že jsem naprostý samouk, bez výtvarného vzdělání, výtvarnému umění v podstatě nerozumím a umělecká díla posuzuji jen podle toho, jestli se mi líbí nebo ne.

Přestože mě obrazy přitahovaly celý život, samotnému malování jsem se začal věnovat až poměrně nedávno, kdy jsem si musel spoustu věcí srovnat v hlavě a na vlastní kůži jsem poznal, že „vše zlé je k něčemu dobré“. A za to „dobré“ považuji rozhodnutí, že si koupím své první akrylové barvy a jedno plátno. Ani si nedovedete představit, jak mě to chytlo …

Maluji obrazy, které jsou na první pohled srozumitelné, odbornou veřejností označované jako realistické, v některých případech až fotorealistické, což já osobně vnímám jako vyznamenání.  Snažím se o co nejvěrnější zachycení skutečnosti, hledám detaily na první pohled neviditelné. Velice rád maluji vodu, ať už to jsou kapky nebo tříštící se vlny.

Možná proto, že jsem malbu nikdy nestudoval, vůbec neřeším nějakou techniku, protože vlastně ani nevím, co bych měl řešit,  jen se snažím obraz domalovat až do chvíle, kdy už se mi líbí a v koutku duše doufám, že se také bude líbit i někomu jinému.

Petr Lichtenberg
www.lichtenbergpetr.cz

P.S.

A abych se také trochu pochlubil: na jaře roku 2016 jsem obdržel ocenění za druhé místo v zahraniční soutěži osmi evropských zemí  European Art Awards, kde mezinárodní porota vybírala z téměř 240 výtvarných děl.

Olejomalby

Pavel Bílek a Martina Hálová

Pavel Bílek
Narozen v roce 1948 v Brně. Od svého mládí let se věnoval kresbě a malbě. Od roku 1975 začal pracovat jako výtvarník profesionálně.
Ve stejném roce měl v Brně první samostatnou výstavu, byl mu přidělen ateliér a začal prodávat své práce prostřednictví Díla, fondu výtvarných umělců.

V 70. letech měl další samostatné výstavy a zúčastnil se několika společných. V roce 1981 přestal malovat a věnoval se užitné grafice.

V roce 2008 se vrátil k malování a od roku 2012 začal zase vystavovat.

Výstava ve Vinné galerii je v pořadí čtvrtá v tomto roce.

Vystavené obrazy, oleje na plátně,

jsou výběrem prací z posledních let.

A že tváře Paříže

Zbyněk Maděryč

(Paříž 2005 )

Poetické fotografie vznikaly přesně před deseti lety v Paříži, kde jsem se setkal se skupinou mladých modelek a fotografů za účelem společné tvorby v tomto krásném městě. Při našich nadšených toulkách Paříží jsme vůbec netušili, že jen o několik bloků od místa, kde jsme u kamaráda přespávali a fotili, hoří frustrovanými potomky imigrantů stovky zapálených aut.
Teprve po několika dnech nás o tomto telefonicky informovaly naši rodiče z Moravy, kteří to s obavami o nás denně sledovali v televizi.

A protože otázka imigrantů opět po deseti letech začala plnit média, oprášil jsem výstavní
soubor a přijal nabídku zavěsit ho v prosinci v kavárně U Mahena. A do toho přišel černý pátek
v Paříži a celé to dostalo další rozměr ...

Součástí výstavy je text s jiným pohledem na Paříž roku 2005 z pera Marianny Kudelové Rohart, Češky žijící v Paříži

Nyní je větší část poetického souboru vystavena ve Vinné galerii.

Poslední autorské expozice a výstavy:
Foyer hotelu Clarion Olomouc, Clarion České Budějovice
Fakuktní nemocnice Brno, Big One Fitness Brno
Cafe U Mahena, Brno
Senát České republiky, Praha

Druhá šance - výstava obrazů a objektů

Segrádno František a akd.arch.Sošťák

František Segrádo 

„My hudebníci jsme jako gladiátoři a jdeme pro vás zabít draka všedního dne. A pokud je vám při poslechu dobře, tak jsme ho zabili.“ František Segrado 

František Segrado je člověk s neuvěřitelně příjemným hlasem a už díky tomu se na setkání s ním opravdu těšíte. Když začne vyprávět, teprve poznáte, jak zajímavým je člověkem a především vypravěčem. Miluje umění a to ve smyslu herectví, hudby, malířství i sochařství. V každém tomto oboru se s chutí realizuje a že se mu to daří, to jen potvrzují mnohé jeho úspěchy. Přesto se však k některým z těchto oborů dostával víceméně oklikou a vyzkoušel si skutečně rozmanitá zaměstnání.

Ak.arch.Libor Sošťák

Architektonický ateliér,756 21 Ratiboř u Vsetína 11
arch.sostak@seznam.cz
+420 571 442 580
+420 606 712 910
www.sostakarchitekt.cz

Na výstavě představuje autor spolu se svým dlouholetým přítelem a výtvarně spřízněným souputníkem FRANTIŠKEM SEGRADEM  tvorbu uplynulých 3 let. Autor  školením i profesí architekt , čas od času vstupuje s barvami na paletě a štětcem v ruce do imaginárního, svobodného prostoru malířství, aby  ztvárnil inspirační podněty a impulsy ze svého podvědomí .

Po předchozích výstavách, kdy vystavoval obrazy a kresby s tematikou krajiny a města, civilizační témata ale také výtvarné záznamy z cest za uměním a architekturou, představuje nyní malby  směřující k abstraktní expresi a závěsné objekty vytvářené z nalezených předmětů .

  Studia

 • 1974 – 78    SUPŠ Brno
 • 1978 -  82    Fakulta architektury VUT Brno
 • 1982 – 86    AVU  Praha , katedra architektury
 • 1986   stipendium na UPA 6, Paříž – Nanterre

 Samostatné výstavy

 • 1988    Valašské Meziříčí, Ratiboř, Jablůnka (spolu s F.Segradem)
 • 1988    Vsetín - Pařížský skicák
 • 2009    Ohlédnutí – Galerie Stará radnice Vsetín
 • 2014    Svobodný prostor ( hosté výstavy Petr Jirkovský a Stanislav   Vaněk ) – Galerie Stará radnice Vsetín
 • 2015    Obrazy a objekty (spolu s F .Segradem) - IC Zvonice Velké Karlovice

 Kolektivní výstavy

 • 1987    Vsetín, Opava    
 • 1990    Vsetín
 • 1991,1992    Novellara, Itálie
 •  2005     Z ateliérů Zlínského kraje, DK Uherský Brod,
 •  2005,2007    Valašské mámení, Rajnochovice