Malbec

Malbec, nejlepší argentinská odrůda

Malbec se stal národní odrůdou, která je pěstována ve všech vinařských oblastech země a Argentina je největším producentem této odrůdy na světě. Tady je její příběh.

Původem z Francie

Malbec přivezl z Francie do Argentiny Michel Aimé Pouget (1821 - 1875), agronom, kterého najal Domingo Faustino Sarmiento, aby vedl statek Quinta Normal de Mendoza. Pouget přijel do Mendozy v roce 1853 ve věku 32 let a ujal se vedení statku. Z Francie s sebou přivezl rostliny, semena a různé odrůdy vinné révy, jako např. Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Malbec. Statek byl založen spolu se zemědělskou školou na základě návrhu zákona, který dne 17. dubna 1853 předložil zákonodárnému sboru provincie Mendoza guvernér regionu Padro Pascual Segura.

Dominanta argentinského vinařství

Ke konci 19. století tak zažilo argentinské vinařství díky italským a francouzským imigrantům prudký rozvoj. Odrůda Malbec se rychle přizpůsobila místním zeměpisným podmínkám a vína z ní vyrobená dosáhla lepší jakosti než v zemích svého původu. Díky tvrdé práci a úsilí, se kterým pracovali Pouget, Sarmiento a mendozský statek, se tak Malbec časem stal vlajkovou lodí argentinského vinařství. 

Odrůda získala i svůj mezinárodní den, který stanovila organizace Wines of Argentina, a to 17. dubna. Z pohledu organizace je 17. duben dnem, který reprezentuje jak přeměnu argentinského vinařského průmyslu, tak výchozí bod rozvoje pěstování Malbecu jako hlavní odrůdy a mezinárodního symbolu pěstování vinné révy a výroby vína v Argentině.

I my slavíme každoročně tento malý svátek - a to tématickými degustacemi, kde můžete ochutnat několik druhů Malbeců z argentinských vinařství.