Jste zde: Vinná galerie Naše vína Malá encyklopedie vína Víno – nápoj bohů

Malá encyklopedie vína

Nejlepší, co s vínem můžete udělat, je samozřejmě vypít ho. Víno si ale vychutnáte tím lépe, čím více o něm víte. Encyklopedií je všude dost. Nabízíme jen krátký úvod – vždy doplněný o odkaz na podrobnější text.

Víno – nápoj bohů

Když Ježíš uchopil při poslední večeři páně kalich do svých rukou a naplnil ho, nebyla v něm ani káva, ani cola, whiskey nebo pivo. Bylo v něm víno. Obsah pak označil svou krví, která se vylévá k odpuštění hříchů...

Víno pijí lidé od nepaměti. Semena vinné révy byla nalezena v egyptských hrobkách starých 5 000 let. Podle nálezů fosilií znali lidé vinnou révu již v mladší době kamenné – a zřejmě okusili účinky zkvašené šťávy z těchto bobulí.

Jak poznat, že je víno dobré? Degustátor by vám udělal hodinovou přednášku; my to trochu zkrátíme. Dobré víno má krásnou barvu (rozhodně ne vybledlou), nádhernou vůni (typickou pro danou odrůdu) a především výborně chutná – harmonicky a bez pachutí.

Chuť vína je hodně individuální. To samé víno může stejnému člověku chutnat v různých chvílích jinak. Nemluvě o delším čase, kdy se vína vyvíjí. Nikdo nemá patent na rozum – a na předepsanou chuť vína už vůbec ne.

Někdo miluje těžká červená vína, jiný Chardonnay a růžová vína, další zase nejraději pije jen portské. Nejdůležitější není dělat chytrého, ale nebát se experimentovat a nacházet – to vaše víno.

více o rozdělení vín v ČR